NHD Philly, return to home page
Previous Years

Sections

« Return to 2013 Start Page

Qualifiers, Senior Division, National History Day Philadelphia 2013

PlaceTitleSchoolStudents
Group Documentary
first placeTurning Back White Flight: The Integration of Mount AiryMasterman High SchoolMadeleine Taylor-McGrane, Melina Nolas, Mona Zhang
second placeLoving v. Virginia: No Longer a Black and White StoryMasterman High SchoolGabrielle Suissa, Beatrix Lu, Sokunvichet Long, Cindy Chau
third placeTriangle Fire: The Change Toward Humane Working ConditionsScience Leadership AcademyMingxue Zheng, Azaria Burton
Group Exhibit
first placeService for Survival; Policing for Peace: The Black Panther Party for Self-DefenseMasterman High SchoolSalihah Evans, Amijah Townsend
second placeA Dark Day in Philadelphia HistoryMasterman High SchoolJulian Degroot-Lutzner, Dionis Mucollari, Kevin Feeley
third placeThe Tale of the Red TailsMasterman High SchoolAna Kioko, Sean Meyers
honorable mentionFrom Innocent Train Riders to Death Row Survivors: How the Scottsboro Boys Changed the Justice SystemMasterman High SchoolRachel Rosen, Ensar Tota
honorable mentionColumbia Avenue Riots: Not Just A One-Way StreetMasterman High SchoolTy Parks, Leon Funchess
Group Performance
first placeBrown v. BoardConstitution High SchoolElani Baldwin, Djan Doumbia, Jar-El Volcy, Edward Caraballo, Deion Jordan
second placeDarkest Before Dawn: The 100 Years WarPhiladelphia High School For GirlsWilkerson Jada, Taylor Thurmond, Taya Allen, Shalice Thornton, Sierra DeSantis
third placeWorcester v. GeorgiaConstitution High SchoolBersabe Tekle, Mizani Neal
Group Website
first placeTurning Toward Freedom: The Stories of Four Pivotal Figures in the Underground RailroadMasterman High SchoolMathew Kuruvilla, Evan McElhenney, Jamie Schwartz, Gregory Whitehorn
second placeThe Battle of Gettysburg: Turning the Tide of The Civil WarConstitution High SchoolAbu Mohit, Keenan Washington, Shedwal Poueriet
third placeUncle Tom's CabinConstitution High SchoolSerene White, Sunny Morgan
Individual Documentary
first placeThe Lynching of Emmett Till: A Turning Point in HistoryMasterman High SchoolErin Denenberg
second placeTesting Without Treatment in Tuskegee: A Medical Turning PointMasterman High SchoolGabriela Esnaola
Individual Exhibit
first placeThe Power of Ideas: Father Paul Washington and Church of the Advocate in Philadelphia's Black Civil Rights MovementMasterman High SchoolCarina Flaherty
second placeThe Emancipation ProclamationConstitution High SchoolKyra Sloane
third placeMartin Luther King Jr: "Beyond Vietnam" and His Fight For Civil RightsMasterman High SchoolClaudia Ashworth
Individual Paper
first placeLoving is ColorblindMasterman High SchoolNatalia Nigay
second placeQuakers React: The First Petition Against SlaveryMasterman High SchoolVicky Shi
third placeThe Manhattan ProjectScience Leadership AcademyDaniel Tuveson
Individual Performance
first placeEmancipation Proclamation "Gone With the Pen"Masterman High SchoolCordelia Ilton
second placeThe Haitian RevolutionConstitution High SchoolGeraldine Collot
third placeA Catto-lyst for EqualityMasterman High SchoolGil Haven
Individual Website
first place3 Mile Island: Nuclear Energy Turned DisasterConstitution High SchoolDavid Hummel



« Return to 2013 Start Page