NHD Philly, return to home page
Previous Years

Sections

« Return to 2013 Start Page

Qualifiers, Junior Division, National History Day Philadelphia 2013

PlaceTitleSchoolStudents
Group Documentary
first placeThe Hart-Cellar ActIndependence Charter SchoolAaron Watson-Sharer, Luke Watson-Sharer, Ismail Baram, Isarael Sandoval
second placeThe Lowell Mill TurnoutsIndependence Charter SchoolCelia Hutton Johns, Ana Hallman
third placeAgricultural RevolutionIndependence Charter SchoolFernando Fonseca, Titi Mazzucchi, Harrison Wellner, Kevin Perez
Group Exhibit
first placeThe Doctor and The BrainWoodrow Wilson Middle SchoolMary Liu, Brendy Kim, Betcy Benny, Lineth Ceciliano
second placeBehind The LabelWoodrow Wilson Middle SchoolSajida Halimi, Connie Ren, Lily Tang, Xiao Yeung, Jenny Yim
third placeLet Ma Vote: Zigzagging through America for the 19th AmendmentAmy At James MartinDeja Charles, Baktiar Choudhury
Group Performance
first placeTitanicWoodrow Wilson Middle SchoolAshli-Paige Findlator, Jacqueline Troy, Joan Huang, Ashley Gonzalez, Ruplai Begum
second placeThe Tap Dancing Machines: The Nicholas Brothers' Influence on African American EntertainmentAmy At James MartinDanielle Schulke, Nicole Wilkerson, Daniel Schulke
Group Website
first placeA New Chapter: The Transition from Stone to BronzeIndependence Charter SchoolNoah Gindin, Kiamesso DaSilva, Nayeli Romero, Mitchell McLeod
second placeWalt Disney: The Man Behind the MouseIndependence Charter SchoolIsabel Medlock, Stella Perrault, Aya Albasti, Apollonia Quiros
third placeThe Triangle Shirtwaist Factory FireIndependence Charter SchoolMaya Myers, Tanae Waddell-Terry, Megan Diaz
Individual Documentary
first placeHolocaustIndependence Charter SchoolCaleb Jackson
second placeWe Have Come A Long Way: The History of Women's TennisWise and Pure Junior High SchoolSarah Johnson
third placeJames WattC.C.A. Baldi Middle SchoolTamanaa Atrafi
Individual Exhibit
first placeInsane or Not Insane? The Influence of Elizabeth PackardAmy At James MartinJennica Nugent
second placeThe Bombings of Hiroshima & NagasakiC.C.A. Baldi Middle SchoolNicole Umeweni
third placeThe Mexican American WarC.C.A. Baldi Middle SchoolCindy Mani
honorable mentionThe Spice Race: How the European Quest for Spices Indirectly Led to the Founding of AmericaAmy At James MartinJefferson Kodhelaj
Individual Paper
first placeThe Cry for Independence: The Impact of the Battle of Manila BayAmy At James MartinNina Locke
Individual Performance
first placeDancing in the Streets: Motown's Influence on the Detroit RiotsAmy At James MartinTapehlyn Tapeh
Individual Website
first placeEdward Jenner: Smallpox VacinationChristopher Columbus Charter SchoolAnna Tran
second placeThe Tuskegee Syphilis ExperimentIndependence Charter SchoolMcMyah Vessels
third placeThe Bloody Battle of AntietamIndependence Charter SchoolFelix Schafroth-Doty
honorable mentionThe 1966 NCAA Championships: The Rigid Path to GloryC.C.A. Baldi Middle SchoolAlmutaman Siddig

« Return to 2013 Start Page