NHD Philly, return to home page
Previous Years

Sections

« Return to 2011 Start Page

Qualifiers, Senior Division, National History Day Philadelphia 2011

PlaceTitleSchoolStudents
Group Documentary
first placePhiladelphia's Decision: The Mandate to Offer African American History Classes in Public High SchoolsMasterman HSArianna Ghazanfar, Erika Rouillard, Taylor Washington
second placeThe Debate of Gay RightsScience Leadership AcademyMaxime Damis, Julia Boyer, Sofia Frank-Fisher
third placeSifting Through the Ashes: The Debate of the 1985 MOVE BombingMasterman HSTimothy Green, Spencer Dunleavy
honorable mentionEducation: A Pursuit of JusticeScience Leadership AcademyAyana Robinson, Donna Survillo
Group Exhibit
first placeThe Love of Liberty Brought Us Here: The Debate Over the Colonization of LiberiaMasterman HSTaylor Curtis, Amirah Williams, Bruce Zhao
second placeThe Bakke Decision: An Affirmative Action DebateMasterman HSAlexis Cullinan, Camille Green, Kimberly Navarro, Fabliha Khurshan, Brittany Hodges
third placeThe Global War on TerrorismPhiladelphia Academy Charter High SchoolSean O'Donnell, Danielle Wittreich, Mark Coates
honorable mentionSeneca FallsPhiladelphia Academy Charter High SchoolKatie McCalister, Alicia Locklear
Group Performance
first placeLa AmistadConstitution HSMalik Cooper, Brandon Hawkins, Leon Watson, Dominique Gibson, Joseph Mattia
second placeEssence Of The Voice: National Woman's Party vs. National American Woman Suffrage AssociationConstitution HSJasmane Harvey, Kyah Hawkins
third placeThe 1968 Black Power Salute: "Silent Gesture Heard Around the World"Masterman HSJack Christmas, Nathaniel Smith, Joseph Tache, Selena Castro, Taneil Ruffin
Group Website
first placeBlack Soldiers: Different Views During Different TimesMasterman HSBrian Chau, Enxhi Rrapi, Johana Barxha
second placeA Gesture Seen Around the World: The Black Power SaluteMasterman HSSamantha Bunbury, Jean Marie Elican, Brianna Mays
third placeBrown vs. The Board of Education: Black, White, or Gray??West Catholic High SchoolDiedra Goodwin, Djenebe Nayette, Anthony Ukaha, Tiffany McDonald, Dominique Thurston
honorable mentionNews OD: VietnamScience Leadership AcademyAnwar Abdul-Qawi, Blase Biello
Individual Documentary
first placeCamp William Penn and the Debate Over Blacks in the MilitaryMasterman HSJacob Macneal
second placeCreationism vs EvolutionConstitution HSRaymond Yuan
third placeWomen's Fashion Debated in the Gilded Age: Broadening Boundaries--Shrinking LimitationsWise and Pure Senior High SchoolLydia Johnson
honorable mentionFDR's Legacy of DiplomacyConstitution HSNicholas Ambrogelli
Individual Exhibit
first placeVietnam War VeteransConstitution HSLiam McShea
second placeColors of the Saviors of Invisible DeathMasterman HSEllen Duong
third placeBlack Soldiers and Their Fight for IntegrationMasterman HSMikelanxhelo Novruzaj
honorable mentionMOVE: Terrorists or Victims?Masterman HSKayla Cooper
Individual Paper
first placeFemale Abolitionists: A Debate Within a DebateMasterman HSFiona Galzarano
second placePropaganda v. Free Expression in the Harlem RenaissanceMasterman HSRyan Wilson
third placeMOVE: The Story of the City That Bombed ItselfMasterman HSRafael Schneider
Individual Performance
first placeA battling bastard of BataanScience Leadership AcademyGina Dukes
second placeTrouble in the Suburbs: The Debate Over the Racial Composition of Levittown, PennsylvaniaMasterman HSChuck Lazarus
Individual Website
first placeIndustrial Unionization: Knights of Labor's Fight for RegulationConstitution HSDaniel Soto
second placeThe Vietnam War: Integration of the US MilitaryMasterman HSZhenhao Li
third placeChinese Exclusion ActConstitution HSYaozong Yuan
honorable mentionThe Struggle to Restore Human Right: The Apache Sacred RunScience Leadership AcademyBach Tong



« Return to 2011 Start Page